
Soczewki kontaktowe – kto je może nosić?
Odpowiedź na zawarte w tytule pytanie jest dość prosta. Soczewki kontaktowe przeznaczone są bowiem do korygowania wszystkich najpopularniejszych wad wzroku, stąd też i nosić może nie niemal każdy. Kwestia tylko, jakie dobrać ich rodzaj, tryb noszenia czy materiał, z jakiego są wykonane. Co trzeba wiedzieć, by ten dobór faktycznie zagwarantował nam optymalną jakość widzenia i komfort noszenia? Podpowiadamy.
Pierwsze kroki – do specjalisty
Jeśli zastanawiacie się nad noszeniem soczewek kontaktowych, to przede wszystkim musicie skonsultować taką decyzję ze specjalistą od wad wzroku i doboru pomocy optycznych. Taką rolę pełnią optometrysta i lekarz okulista. W czasie badania przede wszystkim określą oni, jaką wadę wzroku macie. Cztery najpopularniejsze to dalekowzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm i prezbiopia. Dwie z nich są powszechnie znane i oznaczają konieczność noszenia tzw. plusów czy minusów, czyli soczewek sferycznych. Nieco inaczej ma się sprawa z astygmatyzmem. Ta wada wzroku jest bardzo rozpowszechniona i szacuje się, że może nią być dotknięte nawet 70% społeczeństwa. Objawia się między innymi niewyraźnym widzeniem, liniami nie trzymającymi pionu czy poziomu, rozmyciem krawędzi. Czasami wada jest tak nieznaczna, że nie jest się jej świadomym i w zasadzie nie przeszkadza w codziennym życiu i nie wymaga korygowania. Jednak badania przez specjalistę pomoże ją zdiagnozować, a co za tym idzie, dobrać odpowiednie soczewki. Otóż soczewki sferyczne noszone przez astygmatyków mogą pogłębiać dyskomfort czy problemy z wyraźnym widzeniem. W takim przypadku powinno stosować się tzw. soczewki toryczne. Mają one nieco inny kształt, przypominający przecięty obwarzanek (torus). Dzięki temu są lepiej dopasowane do nieregularnego kształtu rogówki, który jest charakterystyczny dla astygmatyzmu.
Ostatnia wada wzroku, prezbiopia, może być połączona z wcześniejszymi i objawia się zazwyczaj po 40 roku życia. Stąd też jej inna nazwa – starczowzroczność. Prezbiopii nie da się uniknąć, jest związana z naturalnym osłabieniem mięśni odpowiedzialnych za akomodację oka. W wyniku tego procesu z mniejszą ostrością widzimy przedmioty znajdujące się blisko oczu – chociażby gazetę czy ekran telefonu. Do korygowania tej wady stosuje się soczewki progresywne, zapewniające ostrość widzenia w bliży, dali i na odległości pośrednie.
Tryb noszenia soczewek – co to oznacza?
Podczas wizyty u specjalisty nie tylko diagnozowana jest wada wzroku, ale też ogólne przeciwwskazania czy zalecenia do rodzaju materiału, z którego wykonane są soczewki i do trybu ich noszenia. Używane do produkcji soczewek materiały to hydrożel (delikatniejszy i bardziej miękki, ale też mniej trwały) i silikon hydrożelowy (sztywniejszy, bardziej wytrzymały). Pierwszy materiał może być polecany osobom mających skłonności do przesuszania się oczu czy podrażnień – ze względu na swoją delikatność. Drugi jest zazwyczaj wygodniejszy w zakładaniu, ale też pozwala na dłuższy czas noszenia soczewek.
Tu właśnie dochodzimy do pojęcia trybu noszenia szkieł kontaktowych. Możemy więc wyróżnić:
- soczewki jednodniowe. Zakładane są rano, noszone przez cały dzień i zdejmowane wieczorem, po czym wyrzucane.
- Soczewki miesięczne o trybie dziennym. Również zakładane rano i zdejmowane wieczorem, ale można ich używać przez miesiąc (30 dni).
- Soczewki miesięczne o trybie całodobowym. W tym z kolei można nawet spać i nie zdejmować z oczu przez kilka dni, a ich okres używalności także wynosi 30 dni.
Artykuł partnera
Zobacz również
Komentarze (0)
Jakie koszulki damskie na jesień 2022?
V Modne bluzki i koszulki powinny być absolutną bazą stylizacji na jesień tego roku. W tym sezonie na wybiegach modowych bezkonkurencyjne okazują się wyraźne barwy, które nawet w przypadku klasycznych fasonów będą prezentowały się niezwykle zjawiskowo. Jeśli chcemy podkręcić...
Lampa solarna zewnętrzna
V Lampy solarne zewnętrzne widuje się już nie tylko w gospodarstwach rolniczych. Coraz częściej możemy na nie natrafić np. wzdłuż ulicy czy przy czyjejś posesji. Lampa solarna zewnętrzna Lampy zewnętrzne to podstawa przy każdej drodze i na każdej posesji. Do tych najbardziej...
Soczewki kontaktowe – kto je może nosić?
V Odpowiedź na zawarte w tytule pytanie jest dość prosta. Soczewki kontaktowe przeznaczone są bowiem do korygowania wszystkich najpopularniejszych wad wzroku, stąd też i nosić może nie niemal każdy. Kwestia tylko, jakie dobrać ich rodzaj, tryb noszenia czy materiał, z jakiego są...
Zostaw komentarz