3 marca 2022 Udostępnij

Sztyblety jeździeckie - jak dokonać ich wyboru?

Sztyblety jeździeckie - jak dokonać ich wyboru?

Jazda konno wymaga od nas posiadania odpowiednich akcesoriów, które odpowiadają nie tylko za bezpieczeństwo, ale również komfort. Na co zwrócić uwagę wybierając obuwie jeździeckie? Na jaki rodzaj materiału warto się zdecydować? Jak wybrać je w zależności od środowiska jazdy? Jakie obuwie wybrać w oparciu o umiejętności? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem- z pewnością rozwieje on potencjalne wątpliwości czytelników. 

Na co zwrócić uwagę wybierając sztyblety jeździeckie?

Absolutnie podstawowym elementem ubioru podczas jazdy konno są sztyblety. Ich wybór jest jednak problematyczny, tym bardziej, jeśli nigdy wcześniej nie dokonywaliśmy tego typu zakupu. Na dzień dzisiejszy obuwie to dostępne jest w różnorodnych wariantach zarówno kolorystycznych, jak i cenowych. Ostateczna kwota zależna jest od tego, z jakimi materiałami mamy do czynienia. Co godne podkreślenia, modele męskie właściwie nie różnią się od wersji damskiej, nie wliczając w to oczywistego parametru, czyli rozmiaru. Wybierając sztyblety powinniśmy zwracać uwagę na takie elementy, jak chociażby zakres cen, konserwację, poziom naszej praktyki, materiały i środowisko jazdy.

Na jaki rodzaj materiału warto się zdecydować?

Wygląd wizualny jest istotny w sposób szczególny z punktu widzenia kobiet- dbają one o to, aby obuwie odpowiednio prezentowało się z pozostałymi elementami ubioru. Każdorazowo warto zwrócić uwagę na materiał wykonania. Do wyboru mamy skórę lub materiał syntetyczny. W tym drugim przypadku możemy być pewni co do atrakcyjnego stosunku jakości do ceny. Jeśli chodzi o modele skórzane, to są one zalecane dla bardziej zaawansowanych jeźdźców, którym zależy na możliwie najlepszym kontakcie ze zwierzęciem.

Jak wybrać sztyblety jeździeckie w zależności od środowiska jazdy?

Istotnym kryterium podczas wyboru sztybletów jest środowisko do jazdy. Przykładowo w trakcie jazdy na padoku zaleca się buty, które charakteryzują się odpowiednim dopasowaniem do łydki- w ten sposób maksymalizowane jest zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort podczas poruszania się. Dodatkowo zmniejsza się prawdopodobieństwo zsunięcia obuwia ze stopy. Do użytku zewnętrznego, jak chociażby wycieczek na koniu lub treningu na zewnątrz, lepszym rozwiązaniem są sztyblety z bieżnikiem. Wyróżniają się ponadprzeciętna wytrzymałością.

Jakie obuwie jeździeckie wybrać w oparciu o umiejętności?

Dla osób początkujących zalecane są sztyblety wykonane z materiałów syntetycznych. Chronią one przed otarciami lub podrażnieniami, które niekiedy są bardzo bolesne. To, co za nimi przemawia, to także atrakcyjna cena- kompletując strój nie stracimy dużej sumy pieniędzy na podstawowe zakupy. Osoby nieco bardziej zaawansowane, które z jeździectwem miały już do czynienia, powinny zdecydować się na droższy wariant sztybletów, które są wykonane ze skóry, W ten sposób specjalista uzyskuje lepszy kontakt z koniem. Niestety ten rodzaj obuwia wiąże się z koniecznością regularnej impregnacji.

Artykuł partnera

Specjaliści ds jakości i reklamacji obuwia

Komentarze (0)