
Najbardziej rozchwytywane buty kiedyś i dziś
Mówi się, że diamenty są najlepszymi przyjaciółmi kobiety, ale to buty zasługują tutaj na palmę pierwszeństwa. Dzisiaj wreszcie można się z nimi na poważnie zaprzyjaźnić. Do całkiem niedawna, bo do połowy XIX wieku, musieliśmy polegać na szewcach, którzy byli w stanie wyprodukować co najwyżej 4 buty dziennie i to wszystkie identyczne, bez podziału na but lewy i prawy. Zmianę zawdzięczamy rewolucji przemysłowej, która niecałe 150 lat temu umożliwiła produkcję butów porządnie dopasowanych rozmiarem i szerokością. Dzięki masowej produkcji możemy mieć teraz kilka par butów, mamy buty sportowe i buty specjalistyczne, jak na przykład do chodzenia po górach, a do tego możemy mieć buty pasujące do różnych kreacji. Inspiracją dla butów są jednak cały czas ich dziadkowie i pradziadkowie, którzy powstawali w różnych epokach historycznych w różnych częściach świata.
Rzymianki
Dzisiaj po prostu określane sandałami. W swojej klasycznej wersji są to buty skórzane płaskie, z paskami skóry w naturalnych kolorach. Co ciekawe, taki buty, wzorowane na Rzymie i Grecji, są zazwyczaj ponad kostkę i paski sięgają do połowy łydki. Współczesne sandały są albo całkiem płaskie i kończą się na kostkach, albo są mocno urozmaicone, na przykład przez koturny, szpilki, kolorowe wzory i inne materiały, nie tylko skórę.
Koturny
Koturny narodziły się w greckiej tragedii. Dzięki nim aktorów było lepiej widać. W naszej kulturze mocno pojawiły się w latach sześćdziesiątych minionego wieku jako symbol buntu. Od tego czasu są zawsze z nami. Popularne są zwłaszcza koturny z korka, które powstały w wyniku konfiskaty skóry, jakiej doświadczył Salvatore Ferragami, autor tej koncepcji.
Buty futrzane
Dzisiaj buty skórzane to głównie ładna, futerkowa ozdoba. Wywodzą się jednak z północy, gdzie były kawałkami skóry z futrem, których zadaniem było porządne grzanie.
Kalosze
Kto jako pierwszy zaczął nosić kalosze? Ktoś na początku XIX wieku. Potem spopularyzowała je Kate Moss i w ten sposób trafiły do szaf współczesnych kobiet.
Buty na obcasie
Najpierw były buty na koturnie, a potem je trochę wystylizowano. Zasady noszenia obcasów ustalono oficjalnie na początku minionego wieku pozwalając kobietom nawet na 7 centymetrów obcasa, ale tylko jeśli 5 centymetrów z tego będzie zakryte.
Szpilki
Podziękować za nie trzeba Rigerowi Viversowi, projektantowi Diora. Stworzył je w 1950 roku i z miejsca stały się wyznacznikiem dekady. Obcasy Louboutin nieraz kosztowały kilka pensji, a i tak wiele kobiet potrafiło się na nie zdecydować.
Zobacz również
Komentarze (0)
Jakie koszulki damskie na jesień 2022?
V Modne bluzki i koszulki powinny być absolutną bazą stylizacji na jesień tego roku. W tym sezonie na wybiegach modowych bezkonkurencyjne okazują się wyraźne barwy, które nawet w przypadku klasycznych fasonów będą prezentowały się niezwykle zjawiskowo. Jeśli chcemy podkręcić...
Lampa solarna zewnętrzna
V Lampy solarne zewnętrzne widuje się już nie tylko w gospodarstwach rolniczych. Coraz częściej możemy na nie natrafić np. wzdłuż ulicy czy przy czyjejś posesji. Lampa solarna zewnętrzna Lampy zewnętrzne to podstawa przy każdej drodze i na każdej posesji. Do tych najbardziej...
Soczewki kontaktowe – kto je może nosić?
V Odpowiedź na zawarte w tytule pytanie jest dość prosta. Soczewki kontaktowe przeznaczone są bowiem do korygowania wszystkich najpopularniejszych wad wzroku, stąd też i nosić może nie niemal każdy. Kwestia tylko, jakie dobrać ich rodzaj, tryb noszenia czy materiał, z jakiego są...
Zostaw komentarz