7 lutego 2017 Udostępnij

Najbardziej rozchwytywane buty kiedyś i dziś

 

Mówi się, że diamenty są najlepszymi przyjaciółmi kobiety, ale to buty zasługują tutaj na palmę pierwszeństwa. Dzisiaj wreszcie można się z nimi na poważnie zaprzyjaźnić. Do całkiem niedawna, bo do połowy XIX wieku, musieliśmy polegać na szewcach, którzy byli w stanie wyprodukować co najwyżej 4 buty dziennie i to wszystkie identyczne, bez podziału na but lewy i prawy. Zmianę zawdzięczamy rewolucji przemysłowej, która niecałe 150 lat temu umożliwiła produkcję butów porządnie dopasowanych rozmiarem i szerokością. Dzięki masowej produkcji możemy mieć teraz kilka par butów, mamy buty sportowe i buty specjalistyczne, jak na przykład do chodzenia po górach, a do tego możemy mieć buty pasujące do różnych kreacji. Inspiracją dla butów są jednak cały czas ich dziadkowie i pradziadkowie, którzy powstawali w różnych epokach historycznych w różnych częściach świata.

Rzymianki

Dzisiaj po prostu określane sandałami. W swojej klasycznej wersji są to buty skórzane płaskie, z paskami skóry w naturalnych kolorach. Co ciekawe, taki buty, wzorowane na Rzymie i Grecji, są zazwyczaj ponad kostkę i paski sięgają do połowy łydki. Współczesne sandały są albo całkiem płaskie i kończą się na kostkach, albo są mocno urozmaicone, na przykład przez koturny, szpilki, kolorowe wzory i inne materiały, nie tylko skórę.

Koturny

Koturny narodziły się w greckiej tragedii. Dzięki nim aktorów było lepiej widać. W naszej kulturze mocno pojawiły się w latach sześćdziesiątych minionego wieku jako symbol buntu. Od tego czasu są zawsze z nami. Popularne są zwłaszcza koturny z korka, które powstały w wyniku konfiskaty skóry, jakiej doświadczył Salvatore Ferragami, autor tej koncepcji.

Buty futrzane

Dzisiaj buty skórzane to głównie ładna, futerkowa ozdoba. Wywodzą się jednak z północy, gdzie były kawałkami skóry z futrem, których zadaniem było porządne grzanie.

Kalosze

Kto jako pierwszy zaczął nosić kalosze? Ktoś na początku XIX wieku. Potem spopularyzowała je Kate Moss i w ten sposób trafiły do szaf buty futrzanewspółczesnych kobiet.

Buty na obcasie

Najpierw były buty na koturnie, a potem je trochę wystylizowano. Zasady noszenia obcasów ustalono oficjalnie na początku minionego wieku pozwalając kobietom nawet na 7 centymetrów obcasa, ale tylko jeśli 5 centymetrów z tego będzie zakryte.

Szpilki

Podziękować za nie trzeba Rigerowi Viversowi, projektantowi Diora. Stworzył je w 1950 roku i z miejsca stały się wyznacznikiem dekady. Obcasy Louboutin nieraz kosztowały kilka pensji, a i tak wiele kobiet potrafiło się na nie zdecydować.

Specjaliści ds jakości i reklamacji obuwia

Komentarze (0)